65 California Wrestler-Girls Place at Reno Worlds

The Reno World Girls Championships took place last weekend in Reno, Nevada. Girls competed in 4 age-group divisions: 9 & under, 12 & under, 15 & under, and 18 & under. I’m pleased to post that 65 wrestler-girls representing 43 teams placed top-4 at the tournament; 16 19 of them as champions.

It took me a while but I finally compiled a list of the California placers, as well as the top ten teams (California teams will be in blue font) for each division.


9 & Under Top 10 Teams

1 Team OKWA 31
2 California Grapplers 24
3 Golden Back 17
4 Crusader Wrestling 14
4 Hammer Time Wrestling Academy 14

4 No Team 14
4 Nxt Level Wrestling Academy 14
4 Oakdale 14
4 Ohio Girls National Team 14
4 Wittenberg 14

9 & Under Placers (8/3 Champions)

43 Lbs
2 Sophia Lazaro (California Grapplers)
3 Emily Perez (Misfits)

50 Lbs
2 Alexandria Marin (Dethrone)

57 Lbs
1 Christina Estrada (Crusader Wrestling)

73 Lbs
1 Juliet Salazar (California Grapplers)

85 Lbs
1 Dulcy Martinez (Oakdale)
4 Sarai Cortez (Daniel Cormier Wrestling)

100 Lbs
3 Alana Tablit (Elite Force Wrestling Club)

12 & Under Top 10 Teams

1 Nxt Level Wrestling Academy 28
1 Victory Wrestling-Central Washington 28
3 Team Selma 24
4 Elk Grove Wrestling Academy 18
5 Team OKWA 17

6 Dethrone 14
6 Elite Wrestling Club NJ 14
6 Kahuku Wrestling Club 14
6 Lil Saints 14
6 Nnwa 14
6 Southern Iowa Outlaws 14

12 & Under Placers (16/3 Champions)

58 Lbs
2 Patricia Medina (Team Coalinga)
4 Destiny Acab (Team M Wrestling)

65 Lbs
1 Jillian Wells (Elk Grove Wrestling Academy)
3 Angelina Borelli (Pitman Wrestling Academy)

73 Lbs
1 Kailey Bug Salazar (Team Selma)
2 Meagan Moralez (Red Wave Wrestling)
4 Skye Schneider (Elk Grove Wrestling Academy)

82 Lbs
2 Laila Reyes (Team Selma)
4 Alejandra Sanchez (California Grapplers)

91 Lbs
3 Olivia Lopez (Team Temecula)

100 Lbs
1 Jennah Bible-Creason (Dethrone)
2 Mikayla Lancaster (Jaguars wrestling club)

110 Lbs
4 Gabryella Austin (Pitman Wrestling Academy)

120 Lbs
3 Meka Shibata (Pomolita)
4 Raeanna Halvorson (Durham Wrestling Club)

200 Lbs
4 Audrey Segura (California Grapplers)


15 & Under Top 10 Teams

1 Red Wave Wrestling 28
2 Pitman Wrestling Academy 24

3 Team Utah 20
4 Elk Grove Wrestling Academy 17
5 All-Phase Wrestling 14

5 Hemet Wrestling Club 14
5 Kahuku Wrestling Club 14
5 Milwaukie High School Wrestling 14
5 Orland Elite 14
5 Pounders WC 14

5 SOT-C/ The Compound 14

15 & Under Placers (16/3 Champions)

90 Lbs
1 Anaya Falcon (Pounders wc)
2 Abbeygael Cabuag (AWA)
4 Viviana Nunez Molina (Ukiah wrestling club)

98 Lbs
1 Paige Moralez (Red Wave Wrestling)
2 Sarah Null (Elk Grove Wrestling Academy)
4 Luz Castillo (Xface Kids Of Alisal)

106 Lbs
1 Cristelle Rodriguez (Red Wave Wrestling)
4 Valeria Ahumada (Wan-tu-wazuri)

115 Lbs
1 Jennifer Soto (Orland Elite)
2 Elena Ivaldi (USA Gold)
4 Lillian Avalos (Pride Wrestling Academy)

123 Lbs
1 Samantha Barragan (Hemet Wrestling Club)
4 Janida Garcia (Tracy Wrestling Club)

132 Lbs
1 Kaiulani Garcia (Pitman Wrestling Academy)

142 Lbs
2 Alana Ontiveros (Pitman Wrestling Academy)
3 Salana Camacho (Crusader Wrestling)

155 Lbs
3 Vivian Gallegos (Elk Grove Wrestling Academy)

175 Lbs
3 Samantha Calkins (Delta Wrestling Club)
4 Jaeleen Robledo (J.R. Wrestling)


18 & Under Top 10 Teams

1 Victory Wrestling-Central Washington 32
2 Lady T-wolves 18
3 AWA 14
3 Bronco Wrestling Club 14

3 Great Basin Wrestling Club 14
3 Kahuku Wrestling Club 14

3 Pitman 14
3 Pounders WC 14

3 Shadow Ridge H.S. 14
3 Smash Gyms 14
3 Washington Union 14


18 & Under Placers (22/7 Champions)

101 Lbs
3 Divina Perez (Daniel Cormier Wrestling)
4 Ezra Moral (Lady T-wolves)

108 Lbs
4 Katrina Estrada (Crusader Wrestling)

115 Lbs
1 Kaelyn Siason (AWA)
2 Kaiani Kenney (Durham Wrestling Club)
3 Allyssa Bettencourt (Biggs)
4 Chloe Espericueta (Shafter Youth Wrestling)

123 Lbs
1 Mia Olmos (Smash Gyms)
3 Shawntel Copple (Las Plumas)
4 Julia Casillas (Escalon Wrestling Club)

132 Lbs
1 Cheyenne Bowman (Pounders wc)

142 Lbs
1 Lillian Freitas (Pitman)
3 Tuva Kagedal (Leviathan Wrestling Club)

155 Lbs
1 Yelena Makoyed (Bronco Wrestling Club)

170 Lbs
1 Alexa Garcia (Lady T-wolves)
2 Angel Vasquez (Bear Creek)
4 Riina Smith (Leviathan Wrestling Club)

185 Lbs
1 Arianna Mohammed (Washington Union)
2 Xena Hernandez (Sylmar)

240 Lbs

2 Annika Miles (Elk Grove Wrestling Academy)
3 Pipiena Langi (Swamp Monsters)
4 Savannah Sepulveda (Hollister Razorbacks)

Congratulations to all the placing wrestlers and to the California teams that finished in the top ten in each division.

If anyone finds mistakes or omissions in the list, please feel free to let me know via the contact form.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + seven =

© 2013-2019 SoCalWrestlerGirl
%d bloggers like this: